Knihovna ústavu

„Píšící ruka dosáhne daleko.“

sámské přísloví

Kde najdu knihovnu?

Knihovna se nachází ve zvýšeném přízemí budovy J na Jaselské 18 (vchod z ulice Gorkého 7 přes budovu G).

Načítám mapu…

Kdy mohu přijít?

Běžná provozní doba knihovny
(jaro 2024)
PO   13:00 17:00
ÚT   12:30 16:30
ST   13:00 17:00
ČT 8:00 12:00

Jak vás mohu kontaktovat?

Chcete-li si zarezervovat knihu nebo prodloužit výpůjční dobu, můžete nám napsat nebo zavolat:

knihovna.ujba@gmail.com

Hledám knihu

Instrukce pro vyhledávání v katalogu knihovny UJBA (soubor v Excelu)

Knihy najdete roztříděné podle jazykových rodin, např.:
2 – obecná jazykověda
3 – indoeuropeistika
15 – baltské jazyky (litevština, lotyština, pruština)
20 – uralské jazyky (finština, estonština atd.).

Časopisy jsou v souboru katalogu na zvláštních listech, avšak v současné době se pracuje na jejich přemístění do Ústřední knihovny:
2 – Obecná jazykověda a periodika,
15 – Baltské jazyky a periodika,
20 – Uralské jazyky a periodika.

Jak si mohu knihu půjčit?

Pokud si jdete vypůjčit konkrétní knížku, uděláte nejlépe, když si v katalogu předem vyhledáte její signaturu a sdělíte ji knihovnici. Urychlíte tím vydání knihy.

Knihy NELZE předem rezervovat přes požadavkový systém. Pokud si přejete knihu rezervovat, napište nám prosím e-mail (knihovna.ujba@gmail.com).

Knihy půjčujeme standardně na 30 dní. Své výpůjčky si mohou čtenáři také sami spravovat po přihlášení do čtenářského konta v Knihovním katalogu MU.

Knihy půjčené z naší ústavní knihovny lze vracet i do biblioboxu Ústřední knihovny, zároveň je však nutné o tomto kroku informovat knihovnici (knihovna.ujba@gmail.com), aby vrácení proběhlo hladce a včas.

Standardně si studenti v knihovně ÚJB mohou dlouhodobě vypůjčit slovníky a učebnice litevštiny, lotyštiny, finštiny a estonštiny (tj. na celý semestr nebo i na několik semestrů). Půjčujeme učebnice Po truputį, Nė dienos be lietuvių kalbos, Latviešu valoda studentiem, Finština pro samouky a E nagu Eesti a slovník Suomi-Tšekki-Suomi taskusanakirja. V případě, že máte zájem o dlouhodobou výpůjčku jiné knihy, domluvte se s knihovnicí.
Vypůjčené knihy je zakázáno předávat dalším čtenářům bez zápisu v evidenci knihovny.

Chci ukončit studium

Před ukončením studia musí absolvent předložit potvrzení, že vůči němu knihovna ústavu (pozor, nejedná se o ústřední knihovnu) nemá žádné pohledávky. Toto potvrzení vám vydá knihovnice v úředních hodinách. Pokud si půjdete pro potvrzení, žádáme vás, abyste si s sebou přinesli vytištěný formulář.

Mám čas a chci si číst nebo studovat

Knihovna čtenářům nabízí i prostor pro prezenční studium knih. Studovat v knihovně můžete v době, kdy je přítomen některý ze zaměstnanců.

Naše knihovnice