Srovnávací indoevropská jazykověda

Doktorské studium


Vydejte se s námi cestou bádání.


Jaké je to studovat Srovnávací indoevropskou jazykovědu?

V doktorském studiu Srovnávací indoevropská jazykověda dominuje diachronní přístup založený na komparaci odpovídajících fonetických, morfologických či lexikálních jevů, jenž umožňuje jak formulovat etymologické hypotézy o původu slov, tak rekonstruovat výchozí praformy počínaje jednotlivými gramatickými morfémy a lexikálními kořeny a konče kompletními paradigmaty. Předmětem zájmu jsou v první řadě jazyky indoevropské všech větví, ale též jazykové rodiny neindoevropské, spojené s jazyky rodiny indoevropské hypotetickou vzdálenou jazykovou příbuzností (nostratická hypotéza) nebo kontakty v době minulé či v současnosti. Historicko-srovnávací metoda, jež se rozvinula na bázi právě indoevropských jazyků, dovoluje i některé pozoruhodné aplikace, nevyhýbající se ani spolupráci s jinými vědami. Při hledání původu vlastních jmen, ať už osobních či místních, lze použít tutéž etymologickou analýzu jako u apelativ, jen otázka sémantiky zůstává zpravidla otevřena. Chybějící sémantický kontext mytologických jmen je možno nalézt v odpovídajících mýtech, podrobíme-li je textové analýze. Původní význam již nesrozumitelných místních jmen napovídají v ideálním případě jinojazyčné názvy týchž objektů. Častěji musíme vzít zavděk geomorfologickým, botanickým či zoologickým kontextem. Chceme-li znát relativní nebo dokonce absolutní chronologii divergence skupiny příbuzných jazyků, jediným použitelným nástrojem je metoda zvaná glottochronologie, založená na analogii s fyzikálními procesy.

Zajišťuje Filozofická fakulta
Typ studia doktorský
Forma prezenční ne
kombinovaná ano
Doba studia 4 roky
Vyučovací jazyk čeština
Oborové komise

Způsob výuky

Základní formou doktorského studia v Ústavu jazykovědy a baltistiky FF MU je samostatná, systematická příprava na tvůrčí vědeckou a odbornou práci. Na základě individuálního studijního plánu se výuka doktorandů realizuje v rámci filozoficko-metodologické přípravy (zajišťuje Katedra filozofie), jazykové přípravy (je zabezpečována Centrem jazykového vzdělávání MU nebo ji doktorand absolvuje podle doporučení školitele jinou formou) a odborné přípravy lingvistického zaměření.
 
Odborná příprava má formu povinně volitelných přednášek, individuálních konzultací, samostatné přípravy a četby doporučených originálních textů včetně jejich interpretace.
 
Rozhodující část doktorského studia představuje příprava disertační práce. V průběhu studia posluchači přednesou z tematiky připravované disertace alespoň jeden referát na mezinárodní vědecké konferenci, workshopu, nebo odborném semináři, publikují alespoň jednu cizojazyčnou odbornou studii v recenzovaném periodiku nebo sborníku a alespoň dvě odborné zprávy/recenze o odborné literatuře.
 
Povinně volitelné předměty (Speciální přednášky) jsou stanoveny studijním plánem a doktorand si je volí dle doporučení školitele. Studium se řídí příslušnými ustanoveními Studijního řádu MU. Splnění požadavků za semestr potvrzuje školitel v individuálním studijním plánu. Během studia musí doktorand získat celkem 240 kreditů, z toho 210 kreditů za povinné předměty (kredity typu A) a 30 kreditů za povinně volitelné kredity (kredity typu B).

Charakteristika pracoviště

Doktorandské studium srovnávací indoevropské jazykovědy je začleněno do rámce Ústavu jazykovědy a baltistiky, který vznikl jako samostatné pracoviště Filozofické fakulty MU v roce 1995. Ústav je – podobně jako obdobné instituty na německých, rakouských univerzitách a dalších evropských univerzitách – zaměřen na výuku a bádání v různých oblastech obecné a srovnávací jazykovědy. Zabezpečuje výuku v těchto programech bez ohledu na program studia pro studenty FF (a v omezené míře pro zájemce i z jiných fakult MU). 

Výzkumná problematika pracoviště

Odborná a vědecká orientace pracovníků ústavu zahrnuje nejrůznější obory obecné a srovnávací jazykovědy v synchronním i diachronním pohledu. Upřesnění vědecké orientace učitelů ústavu ukazuje jejich publikační činnost zveřejněná na našich webových stránkách. Souhrnnou informaci o zabezpečovaných programech a o profilu učitelů včetně životopisných dat podávají také webové stránky fakulty. Z oblastí jejich specializace jsou vítána témata disertačních prací. Ústav úzce spolupracuje s ostatními filologickými ústavy FF MU, s Katedrou filozofie FF MU, s brněnskými pracovišti Ústavu pro jazyk český AV ČR a s filologickými pracovišti univerzit v České republice i v zahraničí a s brněnskou Fakultou informatiky.

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity:

Diskusní fórum MUNI

Nebo se na nás obraťte:

Kontakty

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info